Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Wybudzenia'- Katarzyna Pinkosz

„O życiu decydują sekundy. Wypadek, udar, zakrztuszenie: co roku kilkanaście tysięcy osób w Polsce zapada w śpiączkę. Co powoduje, że niektórzy się z niej budzą, choć lekarze nie dawali im szans?”


Dzisiaj zapraszam na recenzję bardziej poważniej książki, dotyczącej trudnej tematyki – śpiączki. Z zawodu jestem opiekunem medycznym i pracuję w jednym z ośrodków opiekuńczo – leczniczych w Polsce. Właśnie w moim ośrodku przebywają takie osoby, jak te opisywane w książce „Wybudzenia” Katarzyny Pinkosz.


Książka to historie osób, którym nikt nie dawał szans na przeżycie. Ofiary wypadków, udarów itp. Rodziny tych osób słyszały bardzo często od lekarzy pytanie o oddanie narządów na przeszczepy. Odmówili, walczyli o swoich bliskich.. To piękne historie, każda inna, każda wyjątkowa. Wzruszające, dające do myślenia i pokazujące jak nasze życie jest bardzo kruche. Wystarczy sekunda i może nie być nas na świecie.

W „Wybudzeniach” znalazła się także historia Dawida – młodego policjanta. Ze śpiączki wybudził się w ośrodku, w którym pracuję. Lekarze dawali mu 1% szans na przeżycie. Jego rodzicom zostało zadane pytanie o oddanie narządów syna. Dzięki ich determinacji i ciężkiej pracy sztabu ludzi Dawid wrócił do swoich bliskich. Na pierwszy rzut oka nie widać, że jeszcze kilka lat temu walczył o życie. Dziś pełen uśmiechu młody mężczyzna, po raz drugi został wybrany sołtysem miejscowości, w której mieszka.
Autorka spotkała się i rozmawiała z lekarzami, pacjentami, ich bliskimi. Opisała całą rzeczywistość z jaką każdego dnia mierzą się pacjenci i ich rodziny.Z całego serca polecam Wam lekturę książki „Wybudzenia” Katarzyny Pinkosz 

Moja ocena: 10/10

Tytuł: Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie
Autor: Katarzyna Pinkosz
Wydawnictwo: Eureka

Komentarze