Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Martwi głosu nie mają' Michał Kadlec

Zapraszam na spacer po Toruniu… ale nie będzie to zwykły spacer. To kryminalny spacer z opowiadaniami Michała Kadleca zebranymi w książce ‘Martwi głosu nie mają’.


Michał Kadlec to toruński debiutant,  stypendysta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. To dzięki temu zbiór Jego kryminalnych opowiadań mógł ujrzeć światło dzienne.
W książce ‘Martwi głosu nie mają’ znajdziemy 10 kryminalnych opowiadań osadzonych w Toruniu z dawnych lat. Już w pierwszym opowiadaniu machają do nas starzy dobrzy znajomi- Bener oraz Brodzki (bohaterowie z książek Roberta Małeckiego i Marcela Woźniaka).To właśnie pierwsze, wprowadzające opowiadanie pokazuje nam co autor zaserwuje swoim czytelnikom. Im dalej zaznajamiamy się z przedstawionymi historiami, tym emocje szaleją coraz bardziej. Michał doskonale poradził sobie z budowaniem napięcia, momentami wywołując u odbiorcy palpitacje serca.
Jako, że książki Marcela Woźniaka oraz Roberta Małeckiego osadzone w Toruniu bardzo przypadły mi do gustu, nie inaczej mogło st…

'Inwigilacja'- Remigiusz Mróz

„Inwigilacja” to piąta część serii o przygodach Chyłki i Zordona. Było z nią tak samo jak z poprzednimi książkami Remigiusza Mroza-  najpierw długie czekanie, a później moment i przeczytana ;)Joanna Chyłka po hucznej sprawie Bukano otrzymuje propozycję zajęcia się podobną sprawą, również  związaną z mniejszością narodową.  Zgłaszają się do niej Państwo Lipczyńscy. Ich adoptowany syn Przemek w wieku 5 lat znika podczas wspólnej wycieczki do Egiptu.  Na nic żmudne poszukiwania rodziców, dziecko zapadło się pod ziemię... Teraz, po kilkunastu latach od tego zdarzenia zostaje odnaleziony w Warszawie. Podaje się jednak za muzułmanina, nazywa się Fahad al-Hassan i zostaje zatrzymany pod zarzutem przygotowania zamachu w jednej z warszawskich galerii handlowych.

Chyłka bez zastanowienia podejmuje się tej sprawy. Wie, że jeśli wygra, zyska znów rozgłos i będzie dobrze postrzegana przez ludzi. Im dalej brniemy w historię Fahada, tym więcej się o nim dowiadujemy, autor nie daje nam się nudzić podczas lektury. Wychodzą na jaw kolejne tajemnice, przeciwności, z którymi muszą się zmierzyć Chyłka oraz Kormak i Zordon, którzy jej pomagają.

Kim tak naprawdę jest Fahad al-Hassan, skąd się wziął i jaka jest jego rola w tym wszystkim?


Historia od samego początku niesamowicie nas wciąga. Nie sposób było tak po prostu odłożyć książkę i zrobić przerwę w czytaniu.  Remigiusz Mróz doskonale stwarza fabułę swoich książek, dopracowuje każdy szczegół.  Akcja toczy się w niesamowitym tempie, spada na nas jedna intryga za drugą,  autor nie daje nam odetchnąć.  Chyłka mimo ciąży również nie zwalnia i walczy jak lwica broniąc swego klienta.  Poznajemy jej dalsze perypetie związane z Zordonem, ich prywatne relacje, które jak wiadomo do łatwych nie należą.

Jak skończy się historia Fasada? Czy Chyłka będzie w stanie wygrać sprawę? O tym dowiecie się czytając „Inwigilację”, do czego bardzo serdecznie zapraszam!

Tradycyjnie na sam koniec Remigiusz Mróz funduje nam prawdziwy dynamit w postaci ostatniego zdania książki. Czytając zakończenie serce biło jak oszalałe i z każdym wyrazem byłem coraz bardziej zły na autora. Po skończeniu książki siedziałem z wielkim zdziwieniem i mega zastanowieniem, co Mróz dalej wymyśli i jaka będzie kolejna część. Nie pozostaje nam nic innego jak jej wyczekiwać

Moja ocena: 10/10
Tytuł: ‘Inwigilacja’
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Komentarze