Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Morderstwo pod cenzurą' Marcin Wroński

Lublin, lata 30-te. To właśnie tutaj akcję swojego kryminału retro osadza autor Marcin Wroński.  Podkomisarz Zyga Maciejewski- główny bohater tej serii swoim wyglądem i zachowaniem bardziej przypomina samego złoczyńcę, niż stróża prawa. Do tego dochodzi jego często naganne zachowanie, ostry język oraz miłość do kobiet i alkoholu. Na szczęście w swojej pracy daje z siebie wszystko i jest dobry w swoim fachu.


Na kilka dni przed 11 listopada zamordowany zostaje redaktor naczelny lokalnej gazety.  Niedługo po nim w dziwnych okolicznościach ginie także urzędnik cenzury. Czy sprawy są ze sobą jakoś powiązane i czy rzeczywiście chodzi o morderstwa na tle politycznym, czy może są to osobiste porachunki? Z taką właśnie zagadką będzie musiał zmierzyć się Maciejewski ze swoimi współpracownikami.Wroński w „Morderstwie pod cenzurą” w bardzo ciekawy sposób pokazuje czytelnikom Lublin z lat międzywojennych. Pokazuje klimat miasta, jego wielonarodowość w tamtym okresie. Ukazane zostaje nam również ówczesne życie mieszkańców, liczne detale z tamtego czasu- wszystko w sposób bardzo dokładny i realistyczny. Cała historia jest dość dobra w odbiorze. Na plus są także bohaterowie z wyrazistymi charakterami, z którymi raz się śmiejemy, a za chwilę mamy ochotę ich udusić.  Nie wszystkim może przypaść do gustu specyficzne poczucie humoru serwowane w tej książce, jednak mi to totalnie nie przeszkadzało.


Jak to przeważnie bywa, zakończenie jest dla nas małym zaskoczeniem. Wroński nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, czy zwycięży sprawiedliwość.  


Komu polecam „Morderstwo pod cenzurą” ? Czytelnikom, którzy chcieliby poznać Lublin przestawiony w ciekawy sposób, fanom historii oraz kryminałów retro. 


Dziękuję Księgarni Tak Czytam
za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.Tytuł: ‘Morderstwo pod cenzurą’
Autor: Marcin Wroński
Wydawnictwo: W.A.B.

Komentarze