Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Mężczyzna w białych butach'- Michał Larek, Waldemar Ciszak

Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument.  Rok 1991. Na poznańskim blokowisku niepozornie wyglądający mężczyzna zaczepia idącego do szkoły nastolatka. Wymyśla pretekst, żeby dostać się do jego mieszkania. Chłopiec początkowo nie podejrzewa niebezpieczeństwa…”Nietypowe połączenie gatunków- powieść + reportaż= bardzo dobra, uderzająca nadmiarem emocji książka. Już samo to, że  oparta jest na faktach bardzo zachęciło mnie do jej przeczytania. 

Poznań,  dwunastoletni chłopiec zostaje bardzo brutalnie zamordowany. Okazuje się, że za tą zbrodnią jak i czterema kolejnymi w całej Polsce stoi jeden sprawca- psychopatyczny Tadeusz Kwaśniak. Pedofil, czający się na dzieci przed szkołami, krążący po osiedlach w poszukiwaniu ofiary.

Pewnie każdy z nas był kiedyś ostrzegany przez rodziców, by nie rozmawiać z nieznajomymi, nie wpuszczać obcych do domu. Ofiary Kwaśniaka również o tym wiedziały, jednak potrafił je tak podejść, że dostawał to, czego tak bardzo chciał.

Mężczyzna w białych butach’ doskonale opisuje przebieg śledztwa, pracę policji. Autorzy bardzo umiejętnie zbudowali napięcie serwując czytelnikowi bardzo wiele różnych emocji. Od gniewu, poczucia niesprawiedliwości, po uczucie strachu, bo przecież mogło to spotkać każde znane nam dziecko.

Zdecydowanie książka dla ludzi o mocnych nerwach. Sam kilkukrotnie musiałem się od niej odrywać i dawać odpoczynek swojej psychice. Jednak warto się z nią zapoznać.


Moja ocena: 8/10

Tytuł: 'Mężczyzna w białych butach'
Autorzy: Michał Larek, Waldemar Ciszak
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Komentarze

  1. ciekawa jestem tego połączenia gatunków, lubię mocną literaturę więc myślę że to coś dla mnie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz