Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Jeszcze jeden oddech'- Paul Kalanithi

Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent
Opowieść o odchodzeniu w zgodzie z sobą i ze światem
Międzynarodowy fenomen wydawniczy
Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”„ Jeszcze jeden oddech” to książka, która bardzo mnie poruszyła. To piękna opowieść o życiu, jego kolejach losu.. przychodzeniu i odchodzeniu z tego świata


Paul Kalanithi był bardzo uzdolnionym i cenionym neurochirurgiem. W wieku 36lat, po prawie 10-ciu latach pracy w zawodzie, pod koniec swojej rezydentury, gdy cała kariera lekarska była jeszcze przed nim usłyszał diagnozę, która zmieniła Jego życie na zawsze. Czwarte stadium nowotworu płuc. W jednej chwili z lekarza, stał się pacjentem.


Książka jest piękną opowieścią o tym jak mimo choroby cieszyć się życiem i odejść z godnością pogodzonym ze wszystkim. Autor bardzo często wraca do czasów swojego dzieciństwa, do lat młodości, wspomina swoją młodość, początki pracy, która od samego początku stała się dla Niego wielką pasją. Życzylibyśmy sobie, aby każdy lekarz, do którego się udajemy z takim oddaniem zajął się naszym zdrowiem, a nie traktował tylko jak numer kartoteki… „Jeszcze jeden oddech” bardzo mnie wciągnęła, ściskając za serce z każdą  przeczytaną stroną. To opis nierównej walki o każdy oddech, ale i świadectwo brania z życia pełnymi garściami mimo wszystkich przeciwności i kłód rzucanych pod nogi przez postępującą chorobę nowotworową.


Niestety nie dane było autorowi ukończyć swojego dzieła. Odszedł w wieku 38 lat. Do ostatnich chwil przy Jego boku czuwały przy nim żona i córeczka. Koniec strony książki to wspomnienia wdowy i opis ostatnich dni Paula.
Pozycja ta daje nam wiele do myślenia. W swoim życiu cały czas pędzimy, omija nas wiele spraw, życie przelatuje przez palce. Może warto czasami zwolnić…?

Moja ocena: 9/10

Tytuł: ‘Jeszcze jeden oddech’
Autor: Paul Kalanithi
Wydawnictwo: Wydawnictwo LiterackieKomentarze

 1. Tyle dobrych opinii o tej pozycji. Muszę w końcu sobie ją przyswoić ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  Ola z pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem warto zaczerpnąć z doświadczenia innych. Nie znam chyba osoby, która czytała tę książkę i powiedziała o niej coś złego. Chyba czas nadrobić zaległości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też trafiałem na same pozytywy :D Plus przemówiło do mnie to, że książka z branży medycznej, a sam w takiej branży pracuję ;)

   Usuń
 3. Mimo, iż nie gustuję w takich książkach, Twoja opinia o niej jest tak pięknie skonstruowana, że grzechem byłoby nie sięgnąć po tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę super! No i mega poruszająca, bo to prawdziwa historia, a nie fikcja..

   Usuń

Prześlij komentarz