Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

‘Łowca. Sprawa Trynkiewicza’ Ewa Żarska


Potrzebowałem chwilowego oddechu od kryminałów, dlatego gdy tylko zobaczyłem reportaż Ewy Żarskiej ‘Łowca. Sprawa Trynkiewicza’ postanowiłem po niego sięgnąć.O Mariuszu Trynkiewiczu i zbrodniach  jakich dokonał 30lat temu, ponownie zrobiło się głośno w roku 2014, gdy mężczyzna miał wyjść na wolność. Za zabójstwo w lipcu 1988 roku czterech chłopców został skazany na karę śmierci, zamienioną później (na mocy amnestii) na 25 lat pozbawienia wolności . Trynkiewicz urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Czasy szkolne były dla niego raz lepsze, raz gorsze. Ukończył studia pedagogiczne, pracował w szkole jako nauczyciel wychowania fizycznego. W czasie trwania służby w wojsku Mariusz podjął się pierwszego występku. Porwał i wykorzystał małego chłopca, za co został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok zdążył się uprawomocnić, a Trynkiewicz zaatakował kolejnego chłopca. Kara wynosiła 1,5 roku, plus została odwieszona kara za pierwszą sprawę. Mężczyzna został jednak w trakcie zwolniony z odbywania kary przez wzgląd na chorobę swojej matki. Ta decyzja sądu pociągnęła niestety za sobą kolejne nieszczęścia i zbrodnie.  Najpierw Trynkiewicz zwabił do swojego mieszkania 13-latka, którego molestował, zabił i zakopał w lesie. Kilka tygodni później w podobny sposób jak wcześniej w jego mieszkaniu wylądowało trzech chłopców. Ich ciała zostały podpalone w lesie i trafił na nie grzybiarz.


Mariusz Trynkiewicz przyznał się do wszystkich popełnionych czynów, jednak nie potrafił sobie do końca przypomnieć wszystkich sytuacji. Ewa Żarska próbuje w swojej książce dociec jak było naprawdę, co kierowało mężczyzną. Na wolności przebywał on niecały miesiąc, ponieważ  w między czasie w życie weszła ‘ustawa o bestiach’, na mocy której Trynkiewicz został umieszczony w ośrodku zamkniętym w Gostyninie. Co ciekawe przebywając tam, dostał kolejny wyrok. Tym razem za posiadanie pornografii dziecięcej.


Autorka śledzi losy Mariusza Trynkiewicza począwszy od jego najmłodszych lat, idąc przez lata szkolne, studia. Ukazuje te straszne zbrodnie, których dokonał mężczyzna. Bardzo ciekawą częścią tej pozycji były wywiady z różnymi osobami. Znajdziemy tu rozmowę z m.in. z matką Trynkiewicza. Żarska dotarła także do rodzin poszkodowanych przed laty chłopców. Sam zbrodniarz nie wyraził zgody na rozmowę.


  ‘Łowca. Sprawa Trynkiewicza’ nie jest łatwą i lekką lekturą. To książka przepełniona złem, smutkiem i krwią. Pomimo tego bardzo przypadła mi do gustu. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, by przedstawić całą sprawę swoim czytelnikom.

Komentarze