Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Światło' Jay Asher

Jay Asher, autor bestsellerowych „13 powodów” wraca do czytelników ze swoją nową powieścią.  „Światło” to młodzieżowe love story. Czy faktycznie jest tak dobre, że po przeczytaniu nie da się o nim zapomnieć?


Główną  bohaterką „Światła” jest nastoletnia Sierra. Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia  wyrusza ze swoją rodziną do Kalifornii. Jej rodzice są właścicielami tamtejszej plantacji choinek, a córka pomaga im w sprzedaży drzewek. Sprzedaż z roku na rok staje się coraz mniejsza i rodzina zastanawia się, czy warto za rok powrócić tu ze swoim interesem, tym samym kończąc  rodzinną tradycję.  Cała historia zaczyna rozkręcać się w momencie, gdy na miejscu nastolatka poznaje tajemniczego Caleba. Jak to bywa w prawdziwym love story chłopak wpada jej w oko, ma w sobie coś tajemniczego. Sierra dowiaduje się kilku przeraźliwych faktów na temat jego przeszłości. Nikt jednak nie jest w stanie powiedzieć, co dokładnie się stało. Dziewczyna nie daje wiary usłyszanym plotkom i postanawia sama poznać kim naprawdę jest Caleb. Straszne plotki nie pasują jej do tego przykładnego chłopaka, który swoje napiwki przeznacza na choinki, które prezntuje później potrzebującym rodzinom.  Kim okaże się Caleb i jak skończy się historia jego znajomości z Sierrą?

Z książki Jaya Ashera płynie mądrość, by nie oceniać i osądzać  innych przez pryzmat zasłyszanych opinii. Warto dawać ludziom drugie szanse, by naprawdę ich poznać. Okres przed świętami Bożego Narodzenia tak bardzo pasuje do tego wszystkiego. Przecież jest to znakomity czas do wybaczania sobie różnych rzeczy. 

Na co dzień nie zaczytuję się w młodzieżówkach, jednak byłem ciekawy, czy nowa książka Ashera będzie równie dobra jak wspomniane na początku „13 powodów”.   Muszę stwierdzić, że „Światło” jakoś szczególnie nie skradło mojego serca, nie sprawiło, że historia została we mnie na dłużej. Jest to lekka książka niosąca przesłanie, jednak nie ma w sobie nic zaskakującego. Już na początku poznania całej fabuły wiedziałem jaki będzie koniec książki. Jednak nie był to stracony czas i miło było poczuć atmosferę nadchodzących świąt siedząc pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty ;)
 

                                                          Dziękuję Wydawnictwu Rebis
                       za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.              


Tytuł: ‘Światło'
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Rebis

Komentarze