Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Tatuażysta z Auschwitz' Heather Morris


Książka ‘Tatuażysta z Auschwitz’ jakiś czas temu bardzo często przewijała się w blogosferze, na profilach bookstagramerów. Szukając książki o innej tematyce niż przeważnie czytam postanowiłem również po nią sięgnąć.Tytułowego tatuażystę poznajemy w momencie, kiedy transportowany jest wraz z setkami innych osób do Oświęcimia. Lale- bo tak nazywa się ten mężczyzna już po przekroczeniu bramy obozu czuje, że nie będzie to dla niego łatwy czas. O ile zdoła w ogóle przeżyć jakiś dłuższy okres. Postanawia sobie, że mimo wszystko chce przetrwać to całe zło i doczekać opuszczenia obozu. Znajomość licznych języków obcych sprawia, że zostaje przyjęty do pracy jak obozowy tatuażysta. Trafiają do niego nowi więźniowie i więźniarki, którym na ciele zostawia ślad na całe życie- wytatuowany numer obozowy.

                                                                                                                                                                     fot. archiwum prywatne

Dodatkową motywacją, by przetrwać staje się w pewnym momencie poznana więźniarka- Gita. Od tamtego momentu rodzące się między nimi uczucie jest jedynym pozytywnym elementem otaczających ich rzeczywistości. Lale dzięki pełnionej funkcji i możliwości swobodnego poruszania się po terenie obozu zaznajamia się z wieloma osobami, którym pomaga. Po kryjomu dostarcza im żywność, leki, które otrzymuje w wyniku wymiany z robotnikami, który pracują przy rozbudowie obozu.  Oczywiście wszystko to dzieje się do czasu, jednak Lale wychodzi żywym nawet z bloku 11, o którym rozpowiadane są mrożące krew w żyłach historie.

                                                                                                                                                                        fot. archiwum prywatne

Przedstawione na początku książki powstające co dopiero uczucie między Lalem, a Gitą mimo licznych przeciwności i zła znajduje swoje szczęśliwe zakończenie poza bramami obozu. Są ze sobą razem do ostatnich chwil swojego życia- tak jak sobie wcześniej obiecali.

Czytając ‘Tatuażystę z Auschwitz’ w mojej głowie przewijały się liczne obrazy obozu, który miałem kiedyś okazję zwiedzać. Sprawiło to, że cała ta historia trafiła do mnie jeszcze bardziej. Zdecydowanie nie są to łatwe tematy, jednak myślę, że każdy powinien zapoznać się z tą pozycją.


                                                                                                                                     fot. archiwum prywatne


Komentarze