Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'To koniec,Anno'- Joanna Opiat-Bojarska

„To koniec, Anno” jest trzecim tomem cyklu z dziennikarką śledczą Anną Rogozińską.
Jest to pierwsza część serii, którą miałem okazję poznać i przeczytać. Nie przeszkodziło mi to jednak w odbiorze całości- Joanna Opiat- Bojarska przywołuje wielokrotnie sytuacje z wcześniejszych części, dzięki czemu nie czujemy się zagubieni podczas lektury.  

Główna bohaterka Anna Rogozińska wraca do pracy w stacji Primo TV po swoich wcześniejszych dramatycznych przejściach. W pracy również nie jest kolorowo. Zostaje postawiona pod przysłowiową ścianą: musi podjąć się nagrania dokumentu dotyczącego pracy ratowników medycznych. Jeśli się nie zgodzi, pożegna się ze swoją posadą. W podjęciu decyzji nie pomaga ani niezbyt przychylny szef, ani koleżanka Anny, która pozostaje z nim w bardzo bliskich relacjach i tylko czeka aż powinie się jej noga i pożegna z redakcją. Trudna fizycznie i psychicznie praca ratownika medycznego oraz zawirowania uczuciowe i życiowe nie pomagają Annie w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Na domiar złego pewnego dnia odnajduje w swojej skrzynce tajemniczy list od Kapelusznika, który aktualnie odbywa swoją karę we więzieniu.

Co kryje list od Kapelusznika? Kto stoi za licznymi alarmami bombowymi w Poznaniu?  Jak potoczą się dalsze losy Anny?


Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie wywiad z autorką, który kiedyś wpadł w moje ręce. Była w nim informacja  o powstającej lekturze o pracy ratowników medycznych. Ja z racji medycznego zawodu bardzo zainteresowałem się tym tematem i w książce szukałem różnych ‘smaczków’  tegoż zawodu. Jak można się spodziewać- nie zawiodłem się. Autorka bardzo przyłożyła się do tego, by wszystko było bardzo realistyczne i zaciekawiło czytelnika.  Nie wiem na ile wydarzenia ratowników były fikcją, a ile prawdą, jednak mimo wszystko wywołały odpowiednie emocje.  Powieść ma nieco skomplikowaną fabułę, Opiat-Bojarska bardzo łatwo potrafi wyprowadzić nas w pole podrzucając nam różne tropy, które na samym końcu i tak okazują się mylne.  Bardzo spodobało mi się również wprowadzenie wątku z Poznańskim Festiwalem Granda.

Po lekturze „To koniec, Anno” nie pozostaje mi nic innego, niż jak najszybsze zaznajomienie się z poprzednimi częściami. Do czego i Was bardzo serdecznie zapraszam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania „To koniec, Anno ” serdecznie dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona, które podarowało mi egzemplarz tej książki.
Moja ocena: 9/10

Tytuł: ‘To koniec, Anno’
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: Czwarta StronaKomentarze

  1. O powiem Ci, że sama z chęcią sięgnę w przyszłości po tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz