Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

‘Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy’- Paweł Reszka

Dlaczego lekarze nie widzą w tobie człowieka? Paweł Reszka, wybitny dziennikarz, autor świetnie przyjętej książki „Chciwość“, opowieści o tym jak nas naciągają banki, tym razem wszedł za kulisy szpitali. Zatrudnił się jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył przeraziło nawet jego. Obojętność wobec cierpienia jest wszechogarniająca.
Rozmówcami Pawła Reszki są często lekarze rezydenci, stażyści. Pokazują swoją pracę „od kuchni”. Niestety nie wszystko jest takie, jakie wydaje nam się z zewnątrz oczami pacjenta. Gdy zobaczyłem zapowiedź tej pozycji, wiedziałem już, że będzie to dla mnie lektura obowiązkowa. Książkę przeczytałem w ciągu jednego popołudnia. Jak tylko usiadłem i zacząłem czytać, tak odłożyłem ją dopiero po przeczytaniu całości.


Książka wciąga niesamowicie. Myślę, że po jej przeczytaniu wielu z nas zmieni zdanie o lekarzach i służbie zdrowia. Dwa razy pomyśli zanim pojawi się na SOR-ze z bolącą nogą od miesięcy, czy bólem brzucha utrzymującym się od tygodnia.   Pomyśli dwa razy zanim zacznie wymuszać na lekarzu rodzinnym kolejne skierowanie na „niezbędne” badanie. System opieki zdrowotnej w Polsce kuleje, co idealnie zostało ukazane na kartach tej pozycji.  Bardzo często narzekamy na czas oczekiwania na wizytę, na to, że lekarz „znów się spóźnia” itd. Po poznaniu tego wszystkiego od drugiej strony spojrzymy na wszystko zupełnie inaczej. Może kolejnym razem będziemy bardziej łaskawi i  nie zrobimy od razu awantury w przychodni czy szpitalu?


Zdecydowanie polecam tę pozycję. Każdemu, kto korzysta ze opieki zdrowotnej, każdemu kto odwiedza szpitale, przychodnie. Dla mnie, jako dla pracownika służby zdrowia niektóre rozmowy były mimo wszystko szokiem.. niestety taka jest nasza szara rzeczywistość…

Moja ocena: 10/10

Tytuł: ‘Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy’
Autor: Paweł Reszka
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne


Komentarze