Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Tak będzie prościej' Przemysław Semczuk


           Lata dziewięćdziesiąte, Polska po wielkich zmianach ustrojowych. Uznany przewodnik górski Tadeusz Steć zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. 
          Mimo szacunku ludzi do Jego osoby przez swoją orientację homoseksualną nazywany jest przez wszystkich głównie ‘pedałem’. Morderstwa dokonał młody mężczyzna, który umówił się ze Steciem pod pretekstem seksu, a Jego prawdziwym zamiarem było obrabowanie przewodnika. Niestety doszło do nieszczęśliwego splotu zdarzeń i mężczyzna stracił życie, a morderca uciekł w poczuciu anonimowości.  Policja od razu przyjmuje, że powodem napaści na Stecia był jego homoseksualizm i właśnie w tym środowisku szuka świadków. Problem pogłębia się, kiedy pojawiają się kolejne ofiary, które rzucają nowe światło na prowadzone śledztwo.  Czy wszystkie ofiary łączy jakiś wspólny mianownik? Czy morderstwo Stecia miało cel rabunkowy, czy przyczyną był brak tolerancji?

            Prowadzącym sprawę zostaje komisarz Paweł Ciszewski. Czeka go niełatwa zagadka do rozwiązania. Istnieje bowiem tyle różnych podejrzeń i tropów, że nie sposób się w nich nie pogubić. Dodatkowo akcja dzieje się w czasach, gdy kontakt ze światem był częściowo utrudniony. Bohaterowie nie posiadali telefonów komórkowych, a zerwane linie telefoniczne nie ułatwiały kontaktów. Tropy prowadzą na Śnieżkę. Dotarcie tam kiepskimi policyjnymi autami, w zimie również nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Policjanci niejednokrotnie są przemarznięci, ich odzież jest przemoczona, a pogoda bardzo zdradliwa. Do pomocy Ciszewskiemu rusza także aspirant Robert Małecki (!).

      Przemysław Semczuk w „Tak będzie prościej” opisuje historię, która zdarzyła się naprawdę. Morderstwo Tadeusza Stecia miało miejsce w realnym świecie. Na końcu swojej książki autor bardzo dokładnie wylicza z jakiś źródeł pozyskał konkretne informacje dotyczące życia i sprawy mężczyzny. Trzeba przyznać, że Semczuk w bardzo umiejętny sposób połączył realizm sprawy z fikcją. Razem tworzy to bardzo spójną i ciekawą całość. „Tak będzie prościej” nie jest typową sensacją, czy kryminałem z ciągłymi policyjnymi pościgami itd. To książka pokazująca problemy społeczne tamtych czasów.


    Mimo znalezienia sprawcy, sprawa nie została do dnia dzisiejszego całkowicie zakończona. Sprawa jest w dalszym ciągu rozpracowywana przez policyjne Archiwum X.

 Dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis
                   za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji i za możliwość 
                                                           objęcia jej patronatem.

Komentarze

  1. Lubię tego typu powieści - szczególnie jeżeli są napisane na faktach. Dlatego dopisuję ją do listy:).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz