Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Skazane na potępienie' Ewa Ornacka


Jakie tajemnice kryją mury  Zakładu Karnego nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu ?  O wszystkich sprawach, które zazwyczaj nie przedzierają się zza bramę więzienną Ewie Ornackiej opowiedziała jedna ze skazanych- Beata Krygier.Kiedy tylko zobaczyłem ‘Skazane na potępienie’ wiedziałem, że znajdzie się na mojej liście do szybkiego przeczytania. I tak właśnie było. Ten wciągający reportaż tak mnie zaciekawił, że przeczytałem go w jedno popołudnie.

Narratorem książki jest jedna z osadzonych- zanim została skazana pracowała jako prawnik i sama wydawała wyroki… Niestety los bywa przewrotny i przez złe biznesy z niewłaściwymi ludźmi stanęła po tej drugiej stronie. Jak udało się jej przetrwać? Tego dowiecie się sięgając po książkę Ewy Ornackiej.

Beata opowiada swoją historię od wejścia do zakładu karnego, po przeniesienie do innego, aż do końca swojej kary i wyczekiwaną wolność. Pokazuje jak w polskich więzieniach traktowane są kobiety, które pozbawiły życia dzieci, jak wygląda ich seksualność za kratami ,tłumaczy czym są tajemnicze cele zwane ‘dźwiękami’ oraz czy warto być tzw. ‘księżniczką na zamku’.

W Zakładzie Karnym w Grudziądzu przebywało wiele znanych nam z pierwszych stron gazet kobiet, które dopuściły się strasznych rzeczy m.in. mama małej Madzi z Sosnowca, czy siostra Bernadetta ze zgromadzenia boromeuszek. Czy we więzieniu również robiono z nich celebrytki, tak jak podczas odkrywania faktów z ich dramatycznych przeszłości?

Na kartach ‘Skazanych na potępienie’ znajdziemy nie tylko złe rzeczy, przemoc i straszne traktowanie osadzonych. Beata Krygier pokazuje nam, że nawet w takim miejscu można zawrzeć znajomości, nawiązać przyjaźnie, które dodają nam siły i sprawiają, że żyje się lepiej i łatwiej jest znieść nieciekawą codzienność za kratami. Nie wszystkie kobiety, które spotkała na swojej drodze Krygier były wcieleniem zła. Były też i takie, których obecność podnosiła ją na duchu i dawała powera na dalsze dni.

Na rynku wydawniczym  pojawia się niewiele pozycji książkowych przedstawiających temat więzień dla kobiet, nie za często mamy okazję poznać ten temat z bliska. Dlatego jeśli ktoś lubi takie tematy to z ręką na sercu polecam sięgnąć po ‘Skazane na potępienie’. Na pewno się nie zawiedziecie!


 Dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis 
za udostępnienie egzemplarza do recenzji 

Komentarze