Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Myszy i ludzie"- John Steinbeck

"Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski."



Książka „Myszy i ludzie” już jakiś czas temu zwróciła moją uwagę pojawiając się w wielu miejscach w sieci, na facebooku, instagramie itd.  Nigdy wcześniej  nie czytałem żadnej pozycji Steinbecka, dlatego z jeszcze większą chęcią po nią sięgnąłem.

Stany Zjednoczone Ameryki na początku ubiegłego wieku, trwa Wielki Kryzys. Autor przedstawia nam dwójkę bohaterów- Georg’a Miltona i Lennie’ go Smalla . Pierwszy z nich to silny, mężczyzna. Lennie  zaś to  tzw. małe dziecko w ciele potężnego faceta- jest upośledzony i niezdarny, przez  co bardzo często sprowadza na siebie i swego przyjaciela kłopoty.  Oboje są robotnikami wędrującymi od farmy do farmy w poszukiwaniu pracy.  Wszystko to , by spełniło się ich wspólne marzenie- kupno małego gospodarstwa, gdzie będą mogli zająć się hodowlą królików.

Pewnego dnia zdaje się, że marzenie jest bardzo bliskie spełnienia- znajdują zatrudnienie w dolnie Salinas w Kalifornii. Wszystko toczy się po ich myśli, jednak do czasu. Jak wypłynie na dalszą akcję  wybór, przed którym stanie Georg?


Dzieło Steinbecka mimo, że nie jest pokaźnych rozmiarów porusza bardzo ważne kwestie. Jest to powieść opowiadająca o przyjaźni, marzeniach oraz poszukiwaniu swego miejsca na ziemi.  Krótka historia, która z pewnością zostanie w nas na jakiś czas z uczuciem smutku i pytaniem co my zrobilibyśmy gdybyśmy byli na miejscu Georga Miltona. Z tego co mi wiadomo książka została również zekranizowana. Z całą pewnością ją obejrzę i Wam również polecam ;) Oczywiście zaraz po lekturze książki ;)


Moja ocena: 8/10

Tytuł: ‘Myszy i ludzie’
Autor: John Steinbeck
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka



Komentarze