Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej' Małgorzata Węglarz


Małgorzata Węglarz wraz ze swoimi rozmówcami zabiera czytelników do świata śmierci. W dalszym ciągu tematu tabu dla wielu z nas. Poznajemy jak wygląda codzienność w branży pogrzebowej, jakie istnieją wierzenia, czy rytuały związane ze zmarłymi. Ile osób jest zaangażowanych w przygotowanie całej ceremonii.

Kiedy zobaczyłem zapowiedź  książki ‘Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej’ już sam opis bardzo mnie zaciekawił. Liczyłem na to, że na jej kartach autorka zaserwuje nam branżowe tajemnice, smaczki zawodowe. Niestety trochę się zawiodłem. Małgorzata Węglarz kilkukrotnie w swojej książce zaznacza, że sama nie miała o czymś pojęcia, że dopiero po rozmowie z daną osobą dowiedziała się jak to wszystko wygląda. Czasami niektóre kwestie nie zostały doprowadzane do końca, tylko urywały się i nie było już do nich powrotów.

Poznajemy balsamistów, mistrzów ceremonii świeckich, tanatokosmetologów. Każda z tych osób ma inny udział w ostatniej drodze człowieka. Łączy ich jednak niesamowita empatia, wrażliwość i profesjonalizm. Najbardziej zaciekawiła mnie rozmowa z pracownikami firmy zajmującej się sprzątaniem po zgonach oraz z towarzyszką żałoby i doulą umierania, o których istnieniu nie miałem pojęcia.

Sama książka jest dość przyjemna w odbiorze, rozmowy czyta się szybko i lekko. Od rozmówców autorki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, trochę inaczej spojrzeć na temat śmierci. Na co dzień wielu z nas unika tego zagadnienia, jak ognia bojąc się, że jak tylko zaczniemy o tym mówić głośno, to może się nam coś stać. Moim zdaniem warto rozmawiać nawet na takie tematy, właśnie po to, by oszczędzić rodzinie i swoim najbliższym różnych dylematów i rozterek, kiedy nas już zabraknie.

 

Dziękuję Wydawnictwu Muza  
 za udostępnienie egzemplarza do recenzji
 

Komentarze