Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Cymanowski Młyn' Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda


‘Nigdy na zawsze nie zamkniesz tych drzwi’Główni bohaterowie ‘Cymanowskiego Młyna’ to para- Monika i Maciej. Ich małżeństwo przechodzi  kryzys. Kiedy znajdują w swojej skrzynce pocztowej voucher na pobyt w tytułowym Cymanowskim Młynie od nieznanego nadawcy postanawiają z niego skorzystać i dać sobie czas na powrót do relacji,  które kiedyś ich łączyły.  Wszystko zaczyna wracać na normalne tory, kiedy Maciej odbiera telefon i informuje żonę, że musi wracać do pracy i wyjeżdża zostawiając ją  samą.  Oboje nie zdają sobie sprawy z tego jak ta sytuacja wywróci cały ich świat do góry nogami.

Koło Moniki zaczyna kręcić się Łukasz- syn właściciela pensjonatu. Z każdym dniem mężczyzna coraz bardziej przypomina jej zmarłego narzeczonego. Do dziewczyny zaczynają wracać wydarzenia z przeszłości, o których wolałaby zapomnieć.  Z każdym kolejnym dniem spędzonym z dala od codziennego życia Monika traci nadzieje na uratowanie swojego małżeństwa. Demony przeszłości nie przestają dawać o sobie znać. Nie tylko jej ale również innym bohaterom. Jaki związek ze wszystkim ma tajemnicza dziewczynka ze zdjęcia? Kim jest kobieta z bagien, którą wspominają miejscowi i jak dalej potoczy się wspólne życie Moniki i Macieja?

Muszę przyznać, że po informacji o wspólnej książce Magdaleny Witkiewicz i Stefana Dardy byłem zaciekawiony ‘Cymanowskim Młynem’. O ile wcześniej gdzieś trafiałem na książki Witkiewicz, tak nigdy nie czytałem nic Dardy. Z okładki patrzy na nas tekst o mistrzowskim połączeniu thrillera z powieścią obyczajową. Niestety  pierwszego gatunku nie ma za wiele. ‘Cymanowski Młyn’ to w większości obyczajówka, która przeplatana jest mroczniejszymi sytuacjami. Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się bardzo szybko i z zaciekawieniem czekając, co wydarzy się dalej. Autorzy mieli bardzo fajny pomysł na fabułę, którą przedstawili w ciekawy dla czytelnika sposób. Szczególnie podobały mi się fragmenty, gdzie pojawiają się demony przeszłości, które prześladują bohaterów i nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Zaskoczył mnie jeden bohater,  który na pierwszy rzut oka był postacią neutralną. W późniejszym czasie okazało się, jak wiele miał za uszami.

Jeśli macie chęć  na oderwanie się od rzeczywistości, to polecam wybranie się  do ‘Cymanowskiego Młyna’ !

Komentarze

  1. Nie znam autorów. Demony przeszłości cos co lubię. Na pewno sięgnę po lekturę.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja akurat książki Dardy czytałam, do Witkiewicz się nie zebrałam, bo to jednak nie moje klimaty. Mimo że bardzo jestem ciekawa tego ich połączenia, jednak odpuszczę sobie tę książkę ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz