Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

‘Wcierki rtęciowe i obcęgi’ Zofia Karaś

 

‘Wcierki rtęciowe i obcęgi’ to niewielka objętościowo książka kryjąca w sobie wiele humoru i ciekawych informacji na temat praktyki lekarskiej prowadzonej na początku XX wieku. Jest to pamiętnik lekarki  Zofii Karaś, która z wielkim zaangażowaniem podczas II wojny światowej niosła pomoc potrzebującym. Działała w wielu dziecinach medycyny: od chorób wewnętrznych, przez ortopedię, położnictwo, a kończąc na stomatologii.Poznajemy realia opieki zdrowotnej tamtego okresu. Autorka pokazuje nam świat najróżniejszych zabobonów, biedy, śmierci czekającej na każdym kroku.  Niejednokrotnie podczas lektury zareagowałem śmiechem. Z drugiej strony pojawiły się także chwile zamyślenia i analizy sytuacji.


Niesamowite jest spojrzeć na pewne przypadki przez pryzmat obecnych czasów. Niektóre mogą nie mieścić nam się w głowach, ale właśnie tak wyglądało życie tamtejszej społeczności. Życie Karaś skończyło się w wieku zaledwie 38 lat. Bała się tego, że zostanie aresztowana i popełniła samobójstwo.


Warto wspomnieć, że pierwsze teksty ‘Wcierek…’  zostały opublikowane w zbiorze ‘Pamiętniki lekarzy’ wydanym w 1939 roku.


Mimo, że jest to krótka lektura polecałbym ją nie tylko czytelnikom związanym z ochroną zdrowia, ale każdemu kto z takiej ochrony korzysta.


Z wielkim zaciekawieniem czekam na kolejne części pamiętników, które mają zostać wydane przez Wydawnictwo Nawias


Dziękuję Wydawnictwu Nawias 
 za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji


Komentarze

  1. Bardzo mi się podobała ta książka, cieszę się, że mogłam odkryć mniej mi znaną stronę bycia lekarzem i to jeszcze w tak trudnych czasach :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz