Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Saturnin' Jakub Małecki

 

Tytułowy Saturnin to młody mężczyzna, wiodący samotne życie i pracujący jako sprzedawca. Pewnego dnia obiera telefon od mamy z wiadomością o zaginięciu dziadka. Postanawia wziąć urlop i udać się w rodzinne strony. Nie spodziewa się, że będzie to podróż w głąb siebie i odkrycie wielu spraw rodzinnych z przeszłości. Czy znajdzie odpowiedzi na pytania, które dręczą go od lat?Każdy kto kiedykolwiek czytał prozę Jakuba Małeckiego wie, że autor niesamowicie posługuje się językiem polskim hipnotyzując czytelników. W ‘Saturninie’ spotkamy bardzo osobistą historię Kuby, w której pojawia się wiele wątków rodzinnych, opowieści o ludziach uwikłanych w różne historie życiowe.

Spotykamy podobne wątki, dobrze znane czytelnikom miejsca przedstawiane już przez autora. Bohaterowie nowej książki Małeckiego są ludźmi skrzywdzonymi, naznaczonymi historią. Milczą, ale jednocześnie z głębi siebie wydają największe wrzaski, którzy trafią tylko do tych, którzy dobrze słuchają.

Autor w bardzo lekki, delikatny i wrażliwy sposób potrafi pisać o wszystkich złych, trudnych i smutnych tematach. Saturnin jest uwikłany w przeszłość, w niespełnione marzenia, które już nigdy nie doczekają się realizacji. Swoim powrotem na wieś spowoduje wypłynięcie wielu sytuacji z jego dzieciństwa, które splecione z innymi faktami miały również wpływ na losy dziadka i jego zaginięcie.

W tekście Jakuba Małeckiego wszystko jest przemyślane i pasuje do siebie jak puzzle, które odpowiednio ułożone opowiedzą czytelnikom piękną historię. Nie da się odłożyć tej książki nie mając żadnych refleksji. Jest to mieszanka najróżniejszych emocji, które niejednokrotnie wracają i skłaniają do myślenia nad nimi.

Polecam ‘Saturnina’ każdemu, kto ma ochotę na wkroczenie w intymny, niesamowity, pełen magii świat prozy Jakuba Małeckiego.Dziękuję Wydawnictwu SQN
za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.


Komentarze