Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Cyklon' Przemysław Semczuk

‘Każda rodzina ma szafę, w której trzyma trupy. Czasem wypadają’  Kasia właśnie pochowała matkę. Podczas stypy wraz z siostrą, o której istnieniu nie miała pojęcia postanawiają wyjaśnić, dlaczego rodzice oddali Małgorzatę do adopcji i dlaczego przez całe swoje życie nie słyszała nic na jej temat. Do stołu dołączają również inne osoby z rodziny. Z każdą kolejną osobą na światło dzienne wychodzą mroczne sekrety rodzinne sięgające II wojny światowej oraz piekła Auschwitz. 

zdjęcie archiwum prywatne Damianoo Czyta

 Jeśli po spojrzeniu na okładkę obawiacie się, że ‘Cyklon’ to kolejna historia obozowa jakich ostatnio wiele na rynku, musicie wiedzieć, że jesteście w wielkim błędzie. Wydarzenia z Auschwitz były dla Przemka Semczuka tylko tłem do opowiedzenia skomplikowanych relacji rodzinnych. Nie ma w nich zbędnego przepychu informacji i fikcji obozowej.

 Akcja powieści toczy się w różnych płaszczyznach czasowych. Jesteśmy uczestnikami stypy, na której dowiadujemy się wielu historii z życia rodziny. Po chwili cofamy się w czasie, by poznać wszystkie osoby oraz wydarzenia, które doprowadziły do tego, co dzieje się w teraźniejszości. 

Historia opowiedziana w ‘Cyklonie’ oparta jest na faktach. Dlatego podczas lektury wielokrotnie możemy poczuć przerażenie, szok, czy poruszenie. Czytając opisy obozu w swojej wyobraźni widziałem wszystkie te miejsca, które miałem okazję zobaczyć na własne oczy kilka lat temu. Mimowolnie na mojej skórze pojawiała się gęsia skórka… Nie jest to łatwa i lekka lektura. Wymaga ona od czytelnika skupienia i totalnego wejścia w świat przedstawiony przez autora.

                                                                                                                  zdjęcie archiwum prywatne Damianoo Czyta
 
 Czytając ‘Cyklon’ widać wielką pracę i zaangażowanie Przemka Semczuka, które doprowadziły do powstania tej książki. Kilkuletnia praca reporterska nad zbieraniem materiałów, a później poskładanie wszystkiego w całość, tak by zaskoczyć i zaciekawić czytelnika. 

 Jeśli macie ochotę na poznanie mocnej, pochłaniającej lektury, to zachęcam Was po sięgnięcia po ‘Cyklon’. Nie będziecie zawiedzeni.

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki oraz Autorowi
za udostępnienie książki do recenzji Komentarze