Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Wskazówki' Bartosz Szczygielski


Byłem bardzo zaskoczony i równocześnie zaciekawiony, kiedy w nowościach wydawniczych zobaczyłem najnowszą książkę Bartosza Szczygielskiego. Zupełnie odbiegającą od poprzednich krwawych i brutalnych. Tym razem książkę dla dzieci- ‘Wskazówki’


Głównym bohaterem ‘Wskazówek’ jest nastoletni Maks wychowywany przez tatę. Zdarza się, że przebywa również w towarzystwie swojego pradziadka, którego bardzo lubi i przepada za jego opowieściami.  Chłopiec jest bardzo ułożony i grzeczny. Jako jeden z niewielu osób z klasy nie posiada telefonu komórkowego, co w obecnych czasach staje się obiektem drwin i śmiechów rówieśników.


Zbliża się pierwszy dzień wiosny i Maks postanawia udać się na swoje pierwsze w życiu wagary. Tym samym zarobić swoje pierwsze pieniądze i wydać je na wymarzony telefon. Szybko okazuje się, że nie była to najlepsza decyzja. U boku Maksa pojawia się Marta- klasowa kujonka, z którą razem trafia do antykwariatu, a następnie do swojego pradziadka. Tam chłopiec otrzymuje tajemniczy zegarek, który ma niesamowitą moc. Moc cofania się w czasie. Co czeka parę nastolatków?


‘Wskazówki’ wciągają od pierwszych stron. I to nie tylko młodych, ale także starszych czytelników. Sięgnąłem po książkę Bartosza podczas swojej choroby i niesamowicie bawiłem się poznając przygody nastoletniego Maksa. Cofnąłem się do czasów swojego dzieciństwa i wróciła do mnie ta cała magia, niewinność tamtych lat.


Na równi z dobrą zabawą płynącą z lektury pojawiły się rozmyślania. O tym, jak wiele zależy od naszych przemyślanych decyzji, co może się stać kiedy działamy zbyt pochopnie i pod wpływem impulsu. Szczygielski stworzył opowieść, która zachwyci młodych czytelników, którzy będą mieli świetną zabawę, a równocześnie starsi czytelnicy wydobędą coś z głębi książki, to wspaniałe przesłanie.


Zdecydowanie polecam ‘Wskazówki’ zwłaszcza w obecnym czasie. Oderwanie się od rzeczywistości i znakomita zabawa gwarantowana!


                  Dziękuję Wydawnictwu Wilga za udostępnienie 
egzemplarza powieści do recenzji.

Komentarze