Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Psychopata' Klaudia Muniak


Maja Lipska jest naukowcem i pracuje w ośrodku, który zajmuje się pracą nad nowatorskim leczeniem  nowotworów mózgu. Jest bardzo doceniana przez pracodawcę i zostaje poproszona o wygłoszenie prelekcji na ważnej konferencji branżowej.  Wystąpienie Lipskiej zostaje bardzo dobrze odebrane przez gości, otrzymuje liczne pochwały. Później kobieta udaje się na bankiet, rozmawia ze znajomymi… Budzi się na ławce w parku nieopodal swojego mieszkania…36h później nie pamiętając zupełnie nic, co działo się po bankiecie.Tymczasem Kraków obiegają niepokojące informacje o grasującym mordercy, którego ofiarami są młode kobiety. Sprawą  zajmuje się Aleksander Rudek, który prywatnie jest partnerem Lipskiej. Czy w związku z tym kobieta znajduje się w niebezpieczeństwie? Co działo się w ciągu tych 36h, których zupełnie nie pamięta?


Maja ukrywa fakt zagadkowej amnezji, która ją dopadła. Zauważa jednak, że od tego czasu w jej psychice zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które wcześniej nie miały miejsca. Przychodzą momenty, w których ma ochotę kogoś zabić. Dochodzi do sytuacji, w której podczas seksu zaczyna dusić swojego partnera. Kiedy dociera do niej, co się dzieje tłumaczy Olkowi, że była to tylko jedna z fantazji seksualnych. Dziwne instynkty zabójcy zaczynając się w niej rozbudzać również wobec innych osób, a nawet zwierząt, do tego stopnia, że  pozbawia życia swojego kochanego psa dusząc go.  Jest przerażona, nie wie dlaczego tak się dzieje. Doprowadza to do jeszcze częstszego sięgania do środki psychotropowe.


Na terenie ośrodka, w którym pracuje Maja zostają znalezione zwłoki kolejnej ofiary mordercy, który nie próżnuje i pozbawia życia następne kobiety. Do wyjaśnienia zostaje zatrzymany i aresztowany Robert, z którym Lipska współpracuje na co dzień. Kobieta próbuje wyciągnąć jakieś informacje od Olka na temat powiązania Roberta ze sprawą, jednak nie dowiaduje się zbyt wiele. Podczas przeszukiwania biura kolegi z pracy trafia na pamiętnik… Jego treść jest przerażająca.. ale Maja zna ją doskonale, ponieważ odczuwa dokładnie to samo.


‘Psychopata’ to bardzo wciągająca lektura. Narracja pierwszoosobowa to strzał w dziesiątkę. Sprawia ona, że wchodzimy w skórę głównej bohaterki i wszystko przeżywamy razem z nią. Taki zabieg dodaje jeszcze większego zaciekawienia, a równocześnie strachu i przerażenia, kiedy czytamy kolejne strony tej historii i poznajemy ją głębiej. Kiedy na końcu opowieści poznajemy bolesną i trudną przeszłość Lipskiej, bardziej rozumiemy jej niektóre zachowania.


Mimo licznych medycznych zwrotów treść książki nie jest trudna w odbiorze, bo autorka zgrabnie wszystko tłumaczy. Na kartach ‘Psychopaty’ trafimy również na liczne sceny seksu głównej Lipskiej i Olka, na opis ich codziennego życia, które w jednym momencie zostaje wywrócone do góry nogami. Kiedy rozpoczynałem tę książkę akcja trochę mi się dłużyła. Jednak im bardziej wsiąkałem w to wszystko, tym bardziej nie mogłem oderwać się od niej i przeczytałem ją w jedno popołudnie.


Klaudia Muniak uraczyła swoich czytelników historią, która zapada w pamięć na bardzo długo i po poznaniu całej prawdy i przeczytaniu ostatniego zdania pozostawia czytelnika z gęsią skórką…


 Dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

za udostępnienie książki do recenzji


Komentarze