Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Pokrzyk' Katarzyna Puzyńska


Katarzyna Puzyńska wróciła do czytelników z 11 już częścią sagi o Lipowie. Zapraszam na ‘Pokrzyk’


Wnyki. Stary dwór pod lasem wywołuje we wszystkich wieki strach. Według mieszkańców, każdy kto przekroczy jego próg zostanie ofiarą klątwy i umrze.
Daniel Podgórski po raz kolejny walczy z dylematami uczuciowymi, przez które wracają do niego demony przeszłości w postaci choroby alkoholowej. Stara się udowodnić niewinność swojej bliskiej emerytowanej już koleżanki- Klementyny Knopp, która została oskarżona o morderstwo Leokadii Orłowskiej i ukrywa się teraz przed wszystkimi w nieznanym im miejscu.

Poznajemy Igę, Elżbietę i Adriannę Orłowskie- adoptowane córki zamordowanej Leokadii oraz Juliana, który umarł kilka dni przed swoją żoną. Adrianna- najmłodsza z kobiet zleca rozwikłanie śmierci rodziców prywatnemu detektywowi- Mariuszowi Nowakowskiemu, który jest byłym mężem Weroniki Podgórskiej. Zanim zacznie on swoją pracę chce zacząć od sprawdzenia swojej klientki, która wydaje mu się tajemnicza, podejrzana i zdolna do wielu rzeczy.

W toku postępowania kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na światło dzienne m.in. historia chłopca, który spłonął  w stodole w latach 70-tych. Okazuje się, że w sprawę była również zamieszana Klementyna.

W ‘Pokrzyku’ mamy bardzo rozbudowany wątek obyczajowy rodziny Orłowskich. W książce nie brakuje trupów i mroczności, jednak to historia tej rodziny wiedzie prym i spycha część kryminalną na drugi plan. Pojawia się też spora liczba bohaterów, w której momentami idzie się pogubić i trzeba się chwilę zastanowić kto jest kim. Na karty powieści wracają także mieszkańcy Lipowa, którzy pojawiali się w pierwszych częściach, a później nie byli już wspominani.  Książkę czytało się całkiem przyjemnie, jednak czasami za bardzo przytłaczała mnie ta obyczajowa otoczka i czekałem na jakąś akcję. Mam wrażenie, że słabo zostały pokazane także działania służb i prowadzone śledztwa. Zaintrygowała mnie oczywiście postać kobiety ze spaloną twarzą oraz maska klauna.

Zaskoczyła mnie postać Daniela, który nie jest już taki grzeczny i poukładany jak wcześniej oraz Emilii, która pokazała swoje drugie oblicze i kobiecy pazur. Również Weronika w niektórych momentach wywoływała we mnie irytację swoim zachowaniem. Z wielką ciekawością za to poznawałem przeszłość Klementyny i obserwowałem jej działania.

To, co najbardziej mnie rozwaliło i zaskoczyło  w ‘Pokrzyku’ to zdecydowanie zakończenie tej historii. Puzyńska totalnie wymiotła i zostawiła czytelników z wielkim ‘WTF?!’. Po takiej końcowej petardzie nie pozostaje nic innego, jak czekać na 12 część o Lipowie, gdzie miejmy nadzieję wszystko się wyjaśni.


Komentarze