Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Gad.Spowiedź klawisza' Paweł Kapusta


Po świetnej ‘Agonii’  >>recenzja<< Paweł Kapusta powraca do czytelników z kolejnym reportażem. Tym razem jest to opowieść o świecie zza krat- ‘Gad. Spowiedź klawisza’Kiedy ukazała się zapowiedź nowej książki Pawła Kapusty bardzo szybko obiegła ona blogosferę, można było spotkać ją w większości zapowiedzi. Promowana jako dobra, mocna i prawdziwa lektura. I właśnie dokładnie tymi słowami można ją opisać.


Kapusta zabiera nas do świata zza krat. Poznajemy więzienie widziane oczami strażników, wychowawców, klawiszy, a nawet dyrektorów. Opowiadają oni o polskim więziennictwie, o niewydolnym systemie, w którym to więzień ma więcej przywilejów niż oni sami.
Bohaterowie reportażu bez ogródek i zbędnego koloryzowania opowiadają całą prawdę na temat swojej pracy, mówią jak wygląda ich dzień .  Jak wiele śladów taka praca pozostawia w psychice.  Przemyt, handel alkoholem, telefonami komórkowymi, seks strażników z więźniami- to codzienność polskich jednostek. Bandyci, którzy odbywają karę cały czas są w stanie nadzorować i prowadzić swój ‘interes’, który zostawili za więziennym murem.


Razem z Kapustą zaglądamy na oddział dla więźniów z zaburzeniami psychicznymi, na oddziały dla kobiet, czy dla najbardziej niebezpiecznych osadzonych. Na każdym z nim spotykamy inne osobowości i historie. Od śmiesznych, po przerażające i tragiczne, które siedzą mojej w pamięci do teraz.


Podsumowując: jest to kolejny, rzetelny reportaż autorstwa Pawła Kapusty. Jeśli chcecie sami przekonać się jakie grzeszki ukrywają strażnicy i klawisze, jak polskie więziennictwo zmieniła nowa reforma oraz jak naprawdę wygląda to wszystko od wewnątrz to jest to dla Was lektura obowiązkowa. Do tego przekrój różnych emocji i odczuć! Polecam!Komentarze