Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u' Daniela Lamas


Przyszedł czas na kolejną pozycję o tematyce medycznej.'Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u' autorstwa Danieli Lamas
Daniela Lamas jest lekarzem pracującym na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w jednym ze szpitali w Stanach Zjednoczonych. Otwiera przed czytelnikami drzwi tego oddziału, który bardzo często kojarzy się nam ze śmiercią, ogromem cierpienia, nowoczesną aparaturą i zaawansowanymi technologiami.

Jak wygląda codzienna praca na takim oddziale? Daniela odpowiada nam na to pytanie przekazując historie swoich byłych jak i obecnych pacjentów. Wybrała kilka historii, które najbardziej utkwiły w jej pamięci wywołując sporo emocji. Kiedy zaczynała swoją lekarską karierę, wiedziała, że praca na OIOM-ie nie należy do najłatwiejszych. Nie sądziła jednak, że przed nią tyle ciężkich przypadków i ogrom ważnych decyzji do podjęcia.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po rozpoczęciu 'Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u' to ogromne różnice między szpitalem, w którym pracuje Daniela, a naszymi realiami w polskich szpitalach, które ostatnimi czasy miałem okazję śledzić w innych przeczytanych książkach o polskiej służbie zdrowia.Mimo tego, że po rozpoczęciu wszystkich  historii spodziewamy się jaki może być koniec, każda niesamowicie wciąga wywołując niejednokrotnie sporą mieszankę emocji. Widać, że Daniela oddaje swojej pracy całe serce, jest bardzo związana ze swoimi pacjentami, co nie wszędzie jest dobrze odbierane. W ''Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u' znalazło się również miejsce na pokazanie ciężkiej pracy całego sztabu personelu, który każdego dnia walczy o każdy oddech pacjenta przebywającego na oddziale.

Książkę mogę polecić wszystkim ,nie tylko tym których fascynuje temat medycyny. Warto po nią sięgnąć. Daje dużo do myślenia i po odłożeniu jeszcze przez dłuższy czas zostaje w pamięci.


Dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego za udostępnienie egzemplarza do recenzjiKomentarze