Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Będzie bolało' Adam Kay


Zanim po raz kolejny będziesz narzekał na pracę lekarzy- zobacz jak to wygląda naprawdę po drugiej stronie barykady… 


Zapraszam do zapoznania się z pozycją  ‘Będzie bolało’ autorstwa Adama Kaya.Wymagające i ciężkie studia, wreszcie ich koniec i można zacząć pierwszy wyczekiwany staż w swoim zawodzie. Który ze studentów medycyny o tym nie marzy? Adam Kay przedstawia nam początki swojej pracy jako lekarz. Razem z nim przechodzimy przez wielogodzinne dyżury i poznajemy ‘od kuchni’ służbę zdrowia we Wielkiej Brytanii.


Bardzo spodobała mi się forma tej książki. Autor opisuje wszystkie sytuacje w formie pamiętnika, co jest bardzo czytelne i przyjemne w odbiorze.  Na jej kartach znajdziemy sporą  dawkę niezbyt przyjemnych sytuacji, czy historii, jednak te dobre, przyjemne wpisy także się zdarzają. Kay pokazuje nam  dobre i złe strony pracy początkującego lekarza, ukazuje jak jest traktowany przez lekarzy wyższego szczebla.


Niektóre opisywane sytuacje wywoływały u mnie głośny śmiech, inne wręcz przeciwnie- zadumę i smutek. Adam nie owija w bawełnę, pokazuje wszystko takim, jakim jest naprawdę. W ‘Będzie bolało’ nie ma miejsca na przekoloryzowane historie. Ogromnym plusem jest zamieszczenie przez autora przypisów do różnych specjalistycznych słów, które zostają użyte w książce. Dzięki temu każdy bez względu na swoją wiedzę medyczną wie o czym czyta i nie ma problemu w odbiorze lektury.


Zakończenie książki zmiażdżyło mnie totalnie. Jest zupełnym przeciwieństwem wszystkich śmiesznych sytuacji, czy anegdot, o których wcześniej wspominałem.

Myślę, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto korzysta ze służby zdrowia- nie tylko brytyjskiej. Opisane historie dzieją się także w naszym kraju.


Dziękuję Wydawnictwu Insignis 
za udostępnienie egzemplarza do recenzji 


Komentarze