Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Noc' Bernard Minier

Norwegia-Bergen, to właśnie tutaj rozpoczyna się akcja ‘Nocy’ Bernarda Miniera.  Na kościelnym ołtarzu zostają znalezione zwłoki kobiety. Kto dopuścił się takiej zbrodni? Sprawa zostaje przydzielona policjantce kryminalnej słynącej ze swej stanowczości, dominacji i oddaniu pracy- Kirsten Nigaard.Zabita kobieta pracowała na  platformie wiertniczej na Morzu Północnym. To właśnie tam swoje pierwsze kroki kieruje policjantka. Podczas zbiórki ekipy  brakuje jednego z pracowników.  Nazywa się on Julian Hirtmann, tak samo jak nieuchwytny morderca, którego od kilku lat ściga Martin Servaz.  To właśnie  jego sylwetka widnieje na jednym ze zdjęć znalezionym w kabinie nieobecnego Juliana. Czy morderstwa kobiety  dokonał  ktoś z załogi?


Martin Servaz musi zmierzyć się z bolesną przeszłością. Kilka lat temu w pościgu ze szpitala psychiatrycznego uciekł  jeden z najgorszych i najgroźniejszych morderców i gwałcicieli. Był nim właśnie wspomniany wcześniej Julian Hirtmann.  Cała ta zagadka jest nie l…

'Kelner' Przemysław Garczyński

Przemysław Garczyński to kolejny debiutant, którego mam okazję czytać w tym roku. Znany wszystkim jako bloger, twórca serwisu 3telnik.pl. Gdy pojawiła się informacja o tym, że na rynku wydawniczym ukaże się „Kelner” i sieć obiegła niesamowicie intrygująca okładka oraz opis od razu wiedziałem, że będzie to książka, którą muszę przeczytać.Autor od pierwszych stron nie daje nam się nudzić. Od razu pojawia się zbrodnia i trup. W Poznaniu znalezione zostają zwłoki kibica Legii Warszawa.  Sprawę przejmuje miejscowa Komenda Wojewódzka, na czele z nadkomisarzem Jakubem Wilczkiem oraz  warszawskim partnerem komendy- Wojciechem Gótem.  Na początku wszystko wskazuje na to, że zamordowany mężczyzna o nieznanych personaliach  jest ofiarą kibolskich porachunków. Kolejne sploty zdarzeń pokazują czytelnikowi, że trop zamieszek między klubami prowadzi do nikąd. Chwilę później Poznaniem wstrząsa wiadomość o kolejnych znalezionych zwłokach. Tym razem młodej dziewczyny- córki znanej artystki. Czy obie ofiary coś łączy?  Czy mieszkańcy mają do czynienia z seryjnym mordercą? Co wspólnego ze sprawą ma cytat Dantego, znaleziony na jednym z miejsc zbrodni?

„Kelner”  to niewielka objętościowo książka, jednak w pełni wypełniona bardzo dobrą historią. Garczyński stworzył bardzo ciekawych, charakterystycznych  bohaterów. W tym kryminale znajdziemy nie tylko wstrząsające czytelnikiem miejsca zbrodni, lecz także dobry humor oraz wstawki z gwary poznańskiej. Policjanci działają bardzo sprawnie śledząc i sprawdzając każdy trop, który pojawia się podczas prowadzenia śledztwa. Połączenie poznańskich funkcjonariuszy oraz ich warszawskiego kolegi po fachu ukazuje nam niełatwe relacje między miastami bohaterów. Nowością, z którą spotkałem się w tej książce, z całą pewnością była postać rzeczniczki prasowej poznańskiej komendy, która bierze czynny udział w śledztwie i zostaje dopuszczona do niego bardzo blisko. Jest to kolejny plus w debiutanckiej powieści kryminalnej Przemysława Garczyńskiego.  Wielowątkowość akcji, lekkie pióro autora, liczne śmieszne dialogi oraz bardzo dobrze prowadzona historia,  świadczą o udanym debiucie . Do tego dobre zakończenie, które gwarantuje nam, że będzie kontynuacja tej historii.  Z całą pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o Przemku! Nie tylko w kontekście dobrego blogera, jednak także ciekawego autora!

Dziękuję Wydawnictwu Novae Res
za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
Tytuł: ‘Kelner’
Autor: Przemysław Garczyński
Wydawnictwo: Novae Res


Komentarze