Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Spisek scenarzystów' Wojciech Nerkowski

Sylwia i Kuba to rodzeństwo, oboje są autorami scenariusza do bardzo popularnego serialu „Spisek scenarzystów”. Życie na planie toczy się spokojnie do czasu, gdy ekipa dostaje wstrząsającą wiadomość- producentka Paulina, zwana przez wszystkich Palomą popełniła samobójstwo. Jakie będą skutki całej tej sytuacji? Co dalej z serialem i co skłoniło producentkę do tak poważnego kroku?Rodzeństwo nie za bardzo daje wiarę temu, że Paloma sama postanowiła odebrać sobie życie i zaczynają swoje prywatne śledztwo. Nie spodziewają się tylko tego w jakim są niebezpieczeństwie- wszystko wskazuje na to, że do śmierci producentki przyczynił się ktoś z ekipy serialu. Czy Paloma znana ze swojego ciężkiego charakteru aż tak zaszła komuś za skórę, że postanowił się jej pozbyć z tego świata? Razem z detektywami amatorami jesteśmy świadkami wielu śmiesznych sytuacji. Przez swoją pierwszą część książka nie zaskoczyła mnie niczym, przez chwilę nawet mnie zanudzała. Na szczęście w drugiej połowie, gdy do dwójk…

'Kelner' Przemysław Garczyński

Przemysław Garczyński to kolejny debiutant, którego mam okazję czytać w tym roku. Znany wszystkim jako bloger, twórca serwisu 3telnik.pl. Gdy pojawiła się informacja o tym, że na rynku wydawniczym ukaże się „Kelner” i sieć obiegła niesamowicie intrygująca okładka oraz opis od razu wiedziałem, że będzie to książka, którą muszę przeczytać.Autor od pierwszych stron nie daje nam się nudzić. Od razu pojawia się zbrodnia i trup. W Poznaniu znalezione zostają zwłoki kibica Legii Warszawa.  Sprawę przejmuje miejscowa Komenda Wojewódzka, na czele z nadkomisarzem Jakubem Wilczkiem oraz  warszawskim partnerem komendy- Wojciechem Gótem.  Na początku wszystko wskazuje na to, że zamordowany mężczyzna o nieznanych personaliach  jest ofiarą kibolskich porachunków. Kolejne sploty zdarzeń pokazują czytelnikowi, że trop zamieszek między klubami prowadzi do nikąd. Chwilę później Poznaniem wstrząsa wiadomość o kolejnych znalezionych zwłokach. Tym razem młodej dziewczyny- córki znanej artystki. Czy obie ofiary coś łączy?  Czy mieszkańcy mają do czynienia z seryjnym mordercą? Co wspólnego ze sprawą ma cytat Dantego, znaleziony na jednym z miejsc zbrodni?

„Kelner”  to niewielka objętościowo książka, jednak w pełni wypełniona bardzo dobrą historią. Garczyński stworzył bardzo ciekawych, charakterystycznych  bohaterów. W tym kryminale znajdziemy nie tylko wstrząsające czytelnikiem miejsca zbrodni, lecz także dobry humor oraz wstawki z gwary poznańskiej. Policjanci działają bardzo sprawnie śledząc i sprawdzając każdy trop, który pojawia się podczas prowadzenia śledztwa. Połączenie poznańskich funkcjonariuszy oraz ich warszawskiego kolegi po fachu ukazuje nam niełatwe relacje między miastami bohaterów. Nowością, z którą spotkałem się w tej książce, z całą pewnością była postać rzeczniczki prasowej poznańskiej komendy, która bierze czynny udział w śledztwie i zostaje dopuszczona do niego bardzo blisko. Jest to kolejny plus w debiutanckiej powieści kryminalnej Przemysława Garczyńskiego.  Wielowątkowość akcji, lekkie pióro autora, liczne śmieszne dialogi oraz bardzo dobrze prowadzona historia,  świadczą o udanym debiucie . Do tego dobre zakończenie, które gwarantuje nam, że będzie kontynuacja tej historii.  Z całą pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o Przemku! Nie tylko w kontekście dobrego blogera, jednak także ciekawego autora!

Dziękuję Wydawnictwu Novae Res
za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
Tytuł: ‘Kelner’
Autor: Przemysław Garczyński
Wydawnictwo: Novae Res


Komentarze