Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Światło' Jay Asher

Jay Asher, autor bestsellerowych „13 powodów” wraca do czytelników ze swoją nową powieścią.  „Światło” to młodzieżowe love story. Czy faktycznie jest tak dobre, że po przeczytaniu nie da się o nim zapomnieć?

Główną  bohaterką „Światła” jest nastoletnia Sierra. Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia  wyrusza ze swoją rodziną do Kalifornii. Jej rodzice są właścicielami tamtejszej plantacji choinek, a córka pomaga im w sprzedaży drzewek. Sprzedaż z roku na rok staje się coraz mniejsza i rodzina zastanawia się, czy warto za rok powrócić tu ze swoim interesem, tym samym kończąc  rodzinną tradycję.  Cała historia zaczyna rozkręcać się w momencie, gdy na miejscu nastolatka poznaje tajemniczego Caleba. Jak to bywa w prawdziwym love story chłopak wpada jej w oko, ma w sobie coś tajemniczego. Sierra dowiaduje się kilku przeraźliwych faktów na temat jego przeszłości. Nikt jednak nie jest w stanie powiedzieć, co dokładnie się stało. Dziewczyna nie daje wiary usłyszanym plotk…

'Kelner' Przemysław Garczyński

Przemysław Garczyński to kolejny debiutant, którego mam okazję czytać w tym roku. Znany wszystkim jako bloger, twórca serwisu 3telnik.pl. Gdy pojawiła się informacja o tym, że na rynku wydawniczym ukaże się „Kelner” i sieć obiegła niesamowicie intrygująca okładka oraz opis od razu wiedziałem, że będzie to książka, którą muszę przeczytać.Autor od pierwszych stron nie daje nam się nudzić. Od razu pojawia się zbrodnia i trup. W Poznaniu znalezione zostają zwłoki kibica Legii Warszawa.  Sprawę przejmuje miejscowa Komenda Wojewódzka, na czele z nadkomisarzem Jakubem Wilczkiem oraz  warszawskim partnerem komendy- Wojciechem Gótem.  Na początku wszystko wskazuje na to, że zamordowany mężczyzna o nieznanych personaliach  jest ofiarą kibolskich porachunków. Kolejne sploty zdarzeń pokazują czytelnikowi, że trop zamieszek między klubami prowadzi do nikąd. Chwilę później Poznaniem wstrząsa wiadomość o kolejnych znalezionych zwłokach. Tym razem młodej dziewczyny- córki znanej artystki. Czy obie ofiary coś łączy?  Czy mieszkańcy mają do czynienia z seryjnym mordercą? Co wspólnego ze sprawą ma cytat Dantego, znaleziony na jednym z miejsc zbrodni?

„Kelner”  to niewielka objętościowo książka, jednak w pełni wypełniona bardzo dobrą historią. Garczyński stworzył bardzo ciekawych, charakterystycznych  bohaterów. W tym kryminale znajdziemy nie tylko wstrząsające czytelnikiem miejsca zbrodni, lecz także dobry humor oraz wstawki z gwary poznańskiej. Policjanci działają bardzo sprawnie śledząc i sprawdzając każdy trop, który pojawia się podczas prowadzenia śledztwa. Połączenie poznańskich funkcjonariuszy oraz ich warszawskiego kolegi po fachu ukazuje nam niełatwe relacje między miastami bohaterów. Nowością, z którą spotkałem się w tej książce, z całą pewnością była postać rzeczniczki prasowej poznańskiej komendy, która bierze czynny udział w śledztwie i zostaje dopuszczona do niego bardzo blisko. Jest to kolejny plus w debiutanckiej powieści kryminalnej Przemysława Garczyńskiego.  Wielowątkowość akcji, lekkie pióro autora, liczne śmieszne dialogi oraz bardzo dobrze prowadzona historia,  świadczą o udanym debiucie . Do tego dobre zakończenie, które gwarantuje nam, że będzie kontynuacja tej historii.  Z całą pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o Przemku! Nie tylko w kontekście dobrego blogera, jednak także ciekawego autora!

Dziękuję Wydawnictwu Novae Res
za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.
Tytuł: ‘Kelner’
Autor: Przemysław Garczyński
Wydawnictwo: Novae Res


Komentarze