Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Paranoja' Natalia Kostrzycka

 Anastazja i Piotr to młode małżeństwo. Na początku wspólnej drogi ich życie przepełnione było romantycznymi kolacjami, spacerami, rozmowami do bladego świtu. Z czasem pojawiła się rutyna dnia codziennego i od kilku miesięcy nie działo się między małżonkami za dobrze. Kobieta zaczyna podejrzewać męża o zdradę. Pewnego dnia Piotr oznajmia żonie, że chciałby poważnie porozmawiać. Wszystko przerywa telefon od mamy Anastazji, który kończy się samotnym wyjazdem do rodzinnego domu.


 

Będąc u mamy Anastazja wpada na swoją pierwszą, szaloną miłość. Serce zaczyna bić szybciej i dawne uczucia dają o sobie znać. Nie wszystko toczy się tak jak powinno. To, co dzieje się później jest emocjonalnym rollercoasterem. Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice rodzinne, które nie dla wszystkich będą łaskawe. Anastazja postanawia uciec z daleka od wszystkich. Do czego doprowadzi zniknięcie kobiety? Czy uratuje swoje małżeństwo? Czy komukolwiek z członków rodziny może jeszcze zaufać?

 

Na zapowiedź książki trafiłem zupełnie przypadkiem. Jej autorka- Natalia Kostrzycka podobnie jak ja mieszka w Toruniu. Po przeczytaniu opisu, który był bardzo obiecujący postawiłem dość wysoko poprzeczkę temu debiutowi. Moim zdaniem ‘Paranoja’, która przypisana została do gatunku kryminał, sensacja, thriller była zupełną przeciwnością moich wyobrażeń o tego typu historiach. Przez całą lekturę oczekiwałem na nagły zwrot akcji, który mną wstrząśnie i spowoduje, że nie da się oderwać od lektury. Pojawił się on na samym końcu serwując szybkie zakończenie, które dobrze nie zdążyło się rozkręcić, a już nie było po nim śladu. Przez ¾ książki czułem, jakbym czytał powieść obyczajową o bohaterce, która sama nie wie czego chce, a podejmowane przez nią pochopne decyzje nie przystają kobiecie w jej wieku. Nie twierdzę, że książka jest zła, nie trafiła jednak w mój gust kryminalny. Plus za historię toczącą się w moim mieście i odwiedzanie wspólnie z bohaterami doskonale znanych mi miejsc.

Podsumowując: ‘Paranoja’ nie wgniotła mnie w fotel i nie pozostała na dłużej w mojej głowie. Jest to dopiero pierwsza książka Natalii Kostrzyckiej, dlatego nie wykluczam, że sięgnę po kolejną powieść autorki żeby zobaczyć jak dalej sobie radzi ;)  

Komentarze