Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Żałobnica' Robert Małecki

Zmarli zawsze zabierają tajemnice do grobu.

 Tym razem zrobili wyjątek...

Robert Małecki- mistrz kryminałów, autor serii z Markiem Benerem oraz Bernardem Grossem tym razem raczy swoich czytelników pierwszym w swoim dorobku pisarskim thrillerem psychologicznym.

 

Tytułowa Żałobnica to Anna- kobieta po 30tce, której świat w jednej chwili zostaje wywrócony do góry nogami. Wszystko za sprawą wypadku na przejeździe kolejowym, w którym życie traci jej mąż oraz pasierbica. Ich małżeństwo w ostatnim czasie nie przypominało sielanki przepełnionej miłością, relacje z pasierbicą także były dalekie od ideału. W związku z tragedią Anna z dnia na dzień przejmuje świetnie prosperującą firmę, zostaje także właścicielką niemałego majątku i pięknego mieszkania. Pozorny spokój burzy bolesna przeszłość, która jak bumerang wraca do życia kobiety i sprawia, że będzie ona musiała stawić czoła mrocznej historii.

Dróżniczka, która felernego dnia nie opuściła szlabanu na przejeździe zapada się pod ziemię. Media zaczynają interesować się całą sytuacją. Przy tej okazji ktoś zaczyna grzebać w bolesnej przeszłości Anny i wyciągać fakty, o których kobieta wolałaby zapomnieć. Jaki ma w tym cel i dlaczego to wszystko robi właśnie teraz? Głowna bohaterka zmuszona będzie do powrotu do Pasowca, przeżycia i analizowania zajść z przeszłości raz jeszcze. Jak za nastoletnich lat biegać będzie ze swoją przyjaciółką Wiolą po lesie i polach- tym razem tylko w swojej wyobraźni. Stare rany zostaną rozdrapane i zaczną krwawić na nowo nie dając spać spokojnie.

Kiedy Czwarta Strona Kryminału zamieściła w swoich social mediach tajemniczy zwiastun filmowy nowości wydawniczej byłem bardzo zaintrygowany i wiedziałem, że muszę poznać tę historię. Okazało  się, że jest to właśnie ‘Żałobnica’ Roberta Małeckiego. Nie mogłem doczekać się chwili, kiedy książka wpadnie w moje ręce i będę mógł zatopić się w jej świecie.

‘Żałobnica’  to pierwszy thriller psychologiczny napisany przez Roberta Małeckiego. Również po raz pierwszy głównym bohaterem książki jest kobieta, której historia zostaje przedstawiona w pierwszej osobie. Autor świetnie sobie poradził z tym zadaniem i stworzył niesamowitą, tajemniczą, momentami przerażającą historię przepełnioną całym wachlarzem emocji.

Akcja powieści prowadzona jest dwutorowo- współcześnie, kiedy Anna mieszka w Toruniu, oraz w czasie Jej dorastania, kiedy była mieszkanką wsi Pasowiec. Taki zabieg pozwala nam zrozumieć rzeczy dziejące się w czasie rzeczywistym. Odkrywana jest przed nami historia Anny, doświadczenia życiowe i wybory, które wpłynęły na sytuację, w której kobieta znajduje się obecnie.

Im bardziej poznawałem fakty z życia Anny, tym bardziej zamazywał mi się idealny obraz jej osoby, który miałem na samym początku książki. Próbowałem dawkować sobie ‘Żałobnicę’, jednak historia pochłonęła mnie w całości i nie dało się odłożyć książki. Czytając ostatni rozdział oraz epilog towarzyszył mi jeden wielki ścisk żołądka, który nie przechodził jeszcze chwilę po poznaniu finału historii…


Robert Małecki po raz kolejny pokazał, że nowe wyzwania, które przed sobą stawia okazują się strzałem w dziesiątkę! Z każdą kolejną książką autor niesamowicie się rozwija i wysoko stawia poprzeczkę następnym powieściom.  


Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona Kryminału  
 za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji


Komentarze