Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Rana' Wojciech Chmielarz


Czasami myślę, że zmarnowałam swoje życie. Nie, nie myślę. Ja wiem. Zmarnowałam je
Na pierwszych stronach powieści poznajemy Klementynę- dojrzałą kobietę, nauczycielkę, która po długim czasie zapragnęła wrócić do wyuczonego zawodu.  Pracę znajduje w prestiżowej warszawskiej szkole prywatnej. Z lekkim niepokojem podchodzi do swojej decyzji, ponieważ przez te wszystkie lata dokonały się spore zmiany w szkolnictwie, a dyrekcja ma bardzo wysokie wymagania względem swoich pracowników.  Klementyna jednak nie była wybredna i zgodziła się na wszystko, martwiąc się o to, by fakty z jej przeszłość nie ujrzały światła dziennego.

Kobieta od pierwszych chwil najlepszy kontakt łapie z  Elą- nauczycielką  języka polskiego, z którą  popala papierosy w szkolnej toalecie. Poznajemy również uczniów : Karolinę, która jest ułożoną córką właścicieli szkoły, Marysię- wzorową uczennicę wywodzącą się z biednej rodziny oraz Gniewomira, który jest bardzo specyficznym, trudnym dzieckiem bogatych rodziców.

Życie w szkole płynie spokojnie do czasu, gdy do wszystkich dociera wiadomość o samobójstwie Marysi- dziewczyna rzuciła się pod pociąg, prawdopodobnie była w ciąży. Eli nie chce się wierzyć w to, że jej uczennica byłaby w stanie odebrać sobie życie i postanawia przeprowadzić dochodzenie. Po krótkim czasie sama nauczycielka zostaje zamordowana. Na jej zwłoki trafia Klementyna, która po usłyszeniu, że Ela złożyła wypowiedzenie i więcej nie pojawi się w pracy postanawia udawać, że nic nie widziała i ukrywa przed wszystkimi fakt, że koleżanka nie żyje. Nie wie jednak, że będzie musiała pomóc komuś w znalezieniu sprawcy. Inaczej wszyscy poznają fakty o jej strasznej przeszłości…

Wojciech Chmielarz stworzył książkę, w której żaden z bohaterów nie jest bez skazy. Każdy ma coś za uszami, każdy jest na swój sposób zły. Autor umieścił na jej kartach zdrady, patologie rodzinne, nieuczciwe biznesy, nastoletnie ciąże, problemy z używkami, czy przemoc.

‘Rana’ nie jest typowym krwawym kryminałem, chociaż krwi  trochę się w niej przelewa. Podczas lektury miałem wrażenie, że czytam powieść obyczajową z wątkami psychologicznymi. Po zapowiedziach spodziewałem się dość mocnej, ostrej lektury. Otrzymałem jednak coś nieco delikatniejszego, skłaniającego do refleksji, pochylającego się nad problemami współczesnego świata. Tytułowa rana to nie tylko świeży uraz fizyczny, który po czasie się zagaja i nie ma po nim śladu. To także trudne sytuacje życiowe i bolesne wspomnienia siedzące głęboko w ludzkiej psychice, które nie dają o sobie zapomnieć.

Czas przy lekturze ‘Rany’ płynął jak szalony, nie jest to lektura trudna w odbiorze mimo problemów w niej poruszanych. Co mnie w niej zaskoczyło to z całą pewnością zakończenie. Nie spodziewałem się, że Chmielarz w ten sposób zakończy historie stworzonych przez siebie bohaterów.
Komentarze