Przejdź do głównej zawartości

Polecane

'Najsłabsze ogniwo' Robert Małecki

 ' Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.' Piotr Warot jest znanym autorem powieści obyczajowych. Pewnego dnia podczas rodzinnego grilla, którego jest organizatorem ginie jego brat wraz ze swoją dziewczyną. W pierwszej chwili rodzina myśli, że młodzi chcieli pobyć tylko we dwoje i pewnie zaszyli się w jakimś SPA na romantycznym wyjeździe. Kiedy jednak kolejne dni nie przynoszą żadnych wieści od Aleksa i Aliny sprawa wydaje się jasna- stało się im coś złego. Na dokładkę ze swojego domu ucieka młody Kuba Magiera- sąsiad Warotów. Czy zaginięcie tej trójki ma coś ze sobą wspólnego? Przez jakie trudności będzie musiał przebrnąć główny bohater, by dosięgnąć prawdy i oczyścić się z niesłusznie stawianych zarzutów? Robert Małecki serwuje swoim czytelnikom historię pełną napięcia i tajemnic czyhających na każdym kroku. Nie możemy być pewni, kto mówi prawdę, a kto stara się za wszelką cenę ukryć różne fakty mające wpływ na główną sprawę. Mkniemy między taje

'Po co komu biała kredka?' Małgorzata Falkowska

Z całą pewnością każdy z nas stanął kiedyś pod ostrzałem pytań dzieci: po co ? dlaczego? gdzie? kiedy? . Wtedy bardzo denerwowały, z upływem czasu widzimy jednak, że każdy z nas w dzieciństwie miał taką ciekawość świata i jest to jak najbardziej normalne.


Małgorzata Falkowska w swojej książce  zadaje pytanie „Po co komu biała kredka?”. Sam ze swojego dzieciństwa pamiętam sytuacje, gdzie po otrzymaniu pudełka kredek zastanawiałem się, do czego przyda się biała kredka. Najczęściej lądowała  gdzieś w kącie. Nie inaczej było z bohaterką książki- Zuzią. Po otwarciu kredek, ta biała wylądowała razem z innymi tego samego koloru odłożonymi gdzieś z dala od innych , a dziewczyna zaczęła rysowanie w towarzystwie pozostałych barw. Wtedy pojawiła się super ciocia, która przyniosła kartkę o ciemnym kolorze i pokazała małej Zuzi, jak biała kredka jest przydatna i jak piękne rysunki można stworzyć używając właśnie jej.


Po raz kolejny w swojej twórczości Falkowska, tym razem przy pomocy tytułowej białej kredki przekazuje nam różne życiowe wartości. To, że dzieci często czerpią inspiracje z nas dorosłych. Z pozoru niepotrzebna kredka, w połączeniu z ciemną kartką okazuje się bardzo trafnym wyborem. Tak samo jest w dorosłym życiu. Niektóre rzeczy będące w pojedynce wydają nam się bez sensu i zupełnie niepotrzebne. Natomiast w połączeniu z innymi rzeczami okazują się fajnymi, ciekawymi . Myślę, że książka spodoba się tak samo dzieciom, jak i dorosłym. Rodzinne ciepło, wspólne spędzanie czasu, to coś, co w dzisiejszym zapędzonym świecie może być dla nas najlepsze. Całość dopełniają przepiękne ilustracje autorstwa Ani Jamróz. 


Dziękuję Wydawnictwu Tadam
za udostępnienie egzemplarza książki.  Tytuł: ‘Po co komu biała kredka?’
Autor: Małgorzata Falkowska
Wydawnictwo: Tadam
Komentarze